Myśl o odwiedzeniu wulkanu Bromo w Indonezji kiełkowała w głowie MariOli od początku roku, dzięki przypadkowemu spotkaniu w Gwatemali dwóch fantastycznych osób (z Polski), które bardzo polecały to miejsce.
Zapraszamy na filmową relację z wulkanu Bromo – jest moc!

Z Yogyakarty MariOla zakupiła w agencji turystycznej transport do Cemero Lawang, miejscowości u podnóża wulkanu, z czym wiążą się dwa wspomnienia. Pierwsze to fakt, iż MariOla zapomniała zabrać paszportu z hotelu w Yogya (zastaw pod wypożyczony motor) i po przejechaniu 20 km, bus miał wymuszony przystanek w oczekiwaniu, aż pracownik guesthouse’u dostarczy dokument.
Druga historia jest związana z oszustwami i naciągactwem, na jakie są narażeni turyści, które pozostawiają niesmak po odwiedzanym miejscu. Historia będzie długa wraz z informacjami praktycznymi – zatem od początku…
Chcieliśmy odcinek z Yogyakarty do Cemoro Lawang pokonać na własną rękę, tzn. pociąg z Yogyi do Surabaya, a potem autobus/pociąg do Probbolingo i ostatecznie zielonym bemo (lokalnym mini busem) do Cemoro Lawang.
Koszty i czas za opcję „po swojemu”/os.: cena za bilet kolejowy Y-S od: 8,5$ hard seat do 26$ klasa A (ok. 5h), cena za bilet kolejowy S-P od 4$ do 7$ (ok. 2h)/bilet autobusowy ok.3$ (ok. 2h), cena za bemo z P-C.L. powinna wynosić 3$ (ok. 2h), czasowo ta podróż zajmuje więcej, ponieważ pociągi się spóźniają, z dworca kolejowego należy się dostać na autobusowy. Z opowieści podróżników wiemy, że przejazd autobusem i bemo ma swoje ciemne strony w postaci „rzeźnickich marż dla białasów”.
My wybraliśmy się do agencji i kupiliśmy opcję trasportu minivanem/minibusem z Yogyi do Cemoro Lawang za 16$/os., z odbiorem spod hostelu w Y. i zawiezieniem bezpośrednio na miejsce. W realu okazało się, że po dojechaniu do Probbolingo zmienialiśmy minibusa, co trwało jakieś 45 minut (dużo busów, dużo ludzi, różne destynacje, dlatego tak długo to trwało…). Wszystkie osoby, z którymi jechaliśmy w busie miały wykupione pakiety: transport+spanie (ceny startowały od 26$/os. za transport i 1 nocleg). Ludzie wysiadali w różnych miejscach na drodze z Probbolingo do Cemoro, ze względu na różną lokalizację wykupionych noclegów, ale przed opuszczeniem busa pan „przewodnik” kazał sobie płacić 7,5$ za wstęp do parku – bez wydawania biletu. Ludzie się buntowali, ponieważ w przewodniku jest napisane, że wstęp ten kosztuje 2,5$, ale sztuczki i argumenty w postaci: bilety podrożały od 1-go czerwca, jak znajdziesz na wulkanie kogoś, kto zapłacił 2,5$ to dam ci 10$ przekownywały ludzi i płacili. Do nas nikt nie zwracał się z zapłaceniem haraczu, bo my wykupiliśmy tylko transport, więc z busem żegnaliśmy się w Cemoro, w przeciwieństwie do pozostałych osób.
Dojechaliśmy na miejsce po 11 h, hostel znaleźliśmy w 2 sekundy, mimo, iż było już późno (około 21) za 15$ za dwójkę. Oczywiście cena nie idzie w parze z jakością, ale o tym wiedzieliśmy jadąc na Bromo, że noclegownie bardzo się cenią, a generalnie śmierdzi stęchlizną, bardzo zimno i tylko 1 koc, czasami trudno o gorący prysznic…
Po kilku chwilach zalegliśmy na łóżko, gotowi do snu, gdy ktoś zapukał do drzwi. Był to pan znikąd, który chciał zapłatę 7,5$ za park…Odmówiliśmy zapłaty, zamykając drzwi, a facet był takim namolem, że godzinę stał pod drzwiami, stale pukając i zarzekając się, że nie odejdzie póki, jemu nie pomożemy i nie zapłacimy!!!
Ostatecznie poważnym tonem powiedziałam panu, że nie zamierzam mu pomagać i nie zapłacę, że może pukać, bo i tak śpimy ze stoperami w uszach. Rzucając jakieś zapewne „klątwy” namol odszedł.
Pech chciał, że następnego dnia spotkaliśmy namola-kasjera i znów odmówiliśmy zapłaty to głośno nas „F*#k You” odesłał do piekieł…Czegoś takiego jeszcze nie przeżyliśmy na naszej podróżniczej ścieżce i niestety taki incydent pozostawia niesmak po pięknym miejscu…
Na wschód słońca wchodziliśmy z buta na „stary punkt widokowy”, natomiast osoby, które wjeżdżały jeepami (10$/os) jeśli nie zapłaciły dotychczas haraczu 7,5$ to musiały to uczynić przed wejściem do auta.
Taką sprytną sieć pod Bromo uwiły agencje z pracownikami…

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Go top